Proč stát dává příspěvky na penzijní připojištění?

Ať se nám to líbí, nebo ne, faktem je, že valná většina z nás nemůže počítat s tím, že od státu dostane vysoký důchod. Samozřejmě záleží na tom, jakou profesi využíváte, avšak v některých případech se jedná o tak nízkou částku, že se z ní prakticky nedá vyžít.

Tento stav je způsoben především nárůstem porodnosti po druhé světové válce a jejím následným poklesem. V naší zemi je totiž systém nastaven tak, že pracující vydělávají na důchody seniorům. A zatímco dříve vydělávali na jednoho seniora čtyři pracující, dnes se situace obrátila – jeden pracující musí uživit čtyři seniory. Je tedy jasné, že takováto situace je neudržitelná.

duchod2

Jedním z řešení, které se stát snaží prosazovat, je penzijní připojištění. V podstatě to znamená, že si budeme na svůj důchod spořit sami. Měsíčně si budeme odkládat stranou určitou částku, kterou si nakonec při odchodu do důchodu vybereme.

Samozřejmě dávat si ty peníze doma do kasičky by se příliš nevyplatilo, především kvůli inflaci. Proto nejrůznější pojišťovny nabízí možnost penzijního připojištění. A stát se snaží lidi motivovat k tomu, aby jej využívali.

Jedním z prostředků, které k tomu využívá, jsou i státní příspěvky na penzijní připojištění Kalkulačka čisté mzdy. Jednoduše řečeno, pokud si tam měsíčně ukládáte určitou částku, pak stát vám tam automaticky pošle další peníze. Jistě, nejedná se o nijak závratnou sumu, a navíc je to až od určité výše a výše příspěvku má svůj strop, avšak věřte, že v průběhu let tyto přidané peníze utvoří pěknou sumu, která se nám bude v důchodu rozhodně hodit.

duchod1

Tento systém zní dobře, avšak má samozřejmě i své mouchy. Ti lidé, kteří by jej nejvíce potřebovali, tedy ti s nejmenší výplatou, jej prakticky nemohou využít, neboť si nemohou dovolit dávat nějaké peníze stranou. Ti, kteří berou více, budou mít naopak ještě vyšší důchod. To samozřejmě není v žádném případě ideální, avšak pokud tu možnost máte, rozhodně ji využijte. Věřte, že pak nebudete litovat.