Horolezectví

Sport, který je opravdu velmi náročný na fyzickou sílu, dělají muži i ženy. Lezou nejen na umělých trénovacích zdech, ale také volně v přírodě. Tedy obvykle tam, kde je nějaká skála a zákon nezakazuje po ní lézt. Na některých skalách jsou z důvodu jejich ochrany umožněny jen některé vyznačené trasy, kde jsou již navrtány jistící skoby.

muž na vrcholu hory

A co k takovému sportu potřebujeme? Potřebujeme obratnost, velkou sílu v rukou i nohou, zdravý rozum a samozřejmě vhodné vybavení, jako je dostatečně dlouhé lano, jistící prvky jako lezecký sedák a nějakého nejlépe zkušenějšího kolegu, pokud teprve začínáte. Nesmíme zapomenout na blembák, jinak řečeno helmu, aby nám případné padající kamení od rychlejšího kolegy, či náraz do skály v okamžiku, kdy se nám smýkne noha, my se zhoupneme, nezpůsobilo vážné zranění hlavy. U všeho je lepší přemýšlet dopředu a vyhnout se zbytečným nebezpečím.

Pro začátečníky jsou nejvhodnější trénovací lezecké stěny či skály s nízkou náročností. Je nutné, se nejprve naučit techniku lezení a slaňování, i to, jak se zachovat v krizových situacích, abychom je ještě nezhoršili. První lekce lezení je nejvhodnější absolvovat pod dozorem zkušeného instruktora, který ví, co dělá. A především ví, jak to dělat bezpečně.
horolezec na hoře

Ale ten pocit, když poprvé zdoláte svou první opravdovou skálu, stojíte na jejím vrcholu, okolo Vás je ticho, jen vítr ve stromech pod Vámi šumí a ptáci zpívají, je to neocenitelný a hlavně nezapomenutelný pocit svobody. Jako by Vám patřil celý ten maličký svět pod Vámi. A jen co zdoláte první výzvu, budete mít chuť pustit se do výzvy další a další, což Vám přinese radost z pohybu a pocit vítězství sami nad sebou, protože to je opravdu náročný sport po všech stránkách. Zamilujete-li se do tohoto sportu, bude na Vás každá hora volat, zdolej mě, jsem pro tebe výzva a nedám se jen tak zadarmo.