Koupelna zpřístupněná potřebám dětí

Většina rodin má v domácnosti i malé děti, které chce v jejich domově ochránit před možným nebezpečím v kuchyni, obývacím pokoji a všude možně, kde by se jim mohl přihodit nějaký úraz. Jak ale rostou, je potřeba myslet chytře a pobyt v bytě nebo domě – jim usnadnit co nejlépe.
Výjimkou není ani tolik obávaný prostor v koupelně a na toaletě, kam vaše děti chodit samy nesměly. Když ale dospěly do věku, který je příznačný pro první učení samostatnosti a určitého soukromí, je potřeba jim poskytnout prostor koupelny tak, aby v něm byly schopné fungovat i samy.

béžová koupelna

První úprava – toaleta

Pro děti je přechod z nočníku, na učení se na toaletě – značně náročný. Je to pro nich nové místo, nový prostředek, kam vykonávat základní lidskou potřebu a rovněž i značně větších rozměrů, než na jaké jsou zvyklé. Na co byste měli myslet, je poskytnout jim nějaký schůdek před toaletu a postarat se o to, aby měly menší prkýnko než to, jaké používáte vy. Existuje řada společných záchodových prkýnek, které disponují volbou změny sedáku. Nebo jim jednoduše pořídit odnímatelnou násadu, kterou si na toaletu přiloží.
ruce pod kohoutkem

Pokud máte doma chlapečka, není na škodu pořídit mu malý pisoárek, díky kterému si nacvičí a usnadní vykonávání potřeby ve stoje.Existuje řada dětských – plastových, ale i těch odolnějších a rostoucích, které je ovšem potřeba přizpůsobit potřebám odpadu a vaší koupelny.

Protiskluzové podložky

Je nesmírně důležité, umístit na podlahu nebo dlažbu protiskluzové podložky. Platí to především kvůli tomu, že je tento prostor spojený s největší manipulací vody a přináší i nespočet nehod způsobených uklouznutím.
Rovněž to platí i pro prostory vany a sprchového koutu.

Umyvadlo a jeho přístup

Aby si malé děti mohly co nejsnadněji a nejdůkladněji umýt jejich ručičky, je potřeba, aby měly přístup k vodě – co nejlehčí a nejlepší.
Jestli máte možnost, umístíte vedle toalety malé umyvadlo s vodovodním kohoutkem.Pokud to není ve vašich silách a možnostech, nezapomínejte dopřát vašim dětem schůdky, díky kterým se k (zpravidla vysokému) umyvadlu dostanou bez potíží a ruce si umyjí tak, jak mají.
Nezapomínejte ani na háčky na ručníky, které by měly být v dosahu jejich malých ručiček, aby si jich snadno usušily.