Vyplatí se kupovat chatu?

Kdo by nechtěl mít nějaké to letní sídlo, kde by skákal se zajíčky a dováděl s lesními srnkami. Sen každého měšťáka je mít chatu, kde by se na víkend schoval do klidu a daleko od ruchu velkoměsta. Ono to všechno ale zas taková legrace nebude a my vám ukážeme, proč je lepší si tu chatu raději pronajmout.
domy u jezera
A) Cena
Když si kupujete chatu, tak neplatíte jenom kupní cenu, ale následně budete platit daň z nemovitosti, budete muset platit údržbu a opravy, pojištění nemovitosti proti nejrůznějším lidským i přírodním neduhům. To jsou ale jenom peníze. Potom na vás udeří čas a povinnosti. Kdo si myslí, že na chatě poseče trávu a má vystaráno, tak se šeredně mýlí, protože bude muset tady opravit plot, tady se zase porouchaly dveře a támhle vám zase zarůstá část zahrady nějakým plevelem. Takže v konečném důsledku se péče o chatu pěkně prodraží. A to mluvíme opravdu jenom o malé chatičce někde na kraji lesa. Vůbec ani nezmiňujeme ta letní sídla, která si někteří staví.

B) Problémy
Nejsou to jenom peníze a čas, které budete muset neustále vrážet tentokráte do dvou nemovitostí, tedy vašeho domova a chaty. Jsou to také problémy, které se s koupí chaty spojují. A to jsou zejména další sousedské vztahy, protože mnozí „domorodci“ neradi vidí naplaveninu z měst. Poté jsou to zloději a občasní lupiči. Není nic jednoduššího než se vloupat do chaty a ukrást nějaké ty konvice, rádia a televize. Poté je to problém s dojížděním, elektřinou, plynem, kanalizací. A to je jenom hrstka problémů, které jsou nejčastější.
horská chata

Není to holt taková nádhera. Chata, která je pevně spojena se zemí, představuje kromě pohodlí také řadu povinností. Proto jsou na vzestupu mobilní domy apod., které dostatečně kompenzují onen pocit „letního sídla“ a je s nimi spojeno daleko méně problémů a papírování, přičemž mohou sloužit jako normální domov. Anebo si tu chatu prostě pronajměte. Bude vás to stát sice pár tisíc, ale máme to jednou za rok a to zas není taková hrůza, jako těch desítek tisíc za celý rok.