Kojení je to nejlepší, co ze sebe můžete dát

To nejpřirozenější, co může po narození dítěte být je, že je ihned přiloženo k prsu matky, aby se v novém prostředí uklidnilo a zasytilo jejím mlékem. Obrovský šok, který dítě při příchodu na svět, z poklidného prostoru v břiše, zažívá, může být právě zmírněn láskyplnými doteky matky a poskytnutím první potravy, která není předávána pupeční šňůrou. V posledních letech se opět začínají trendy v porodnictví a péči o děti vracet k přirozeným způsobům, jaké byly známy našim babičkám. Samozřejmě, že v moderním podání a s dostatečným vědeckým podkladem.

kojení

Ještě před nedávnou dobou, tedy zhruba v osmdesátých a devadesátých letech bylo běžné, že se děti přestávaly kojit zhruba ve třech měsících věku. Nikdo tomu nepřidával žádný význam, však umělé mléko také zasytilo. Dnes se matky snaží kojit co nejdéle, a také ví proč. Samozřejmě přicházejí období, kdy se vyskytnou problémy, ale i s těmi se dá dnes pracovat a překonat je. K dispozici jsou v případě potřeby zkušené laktační poradkyně, které poradí a vysvětlí, co je potřeba. Spousta mýtů ohledně kojení je dnes již vyvrácena a je to dobře.

mimino

Jaké jsou hlavní výhody kojení dětí
Kojení a tedy mateřské mléko samotné má nenahraditelné pozitivní účinky. Kromě samotné výživové hodnoty, obsahuje vitamíny, minerální látky a tím dítě chrání proti nemocem, alergiím a dodává mu vše potřebné pro jeho zdravý vývoj. Mateřské mléko je lehce stravitelné, nezatěžuje vyvíjející se dětský trávicí systém. Studie rovněž prokázaly, že mateřské mléko chrání do budoucna dítě proti obezitě, a také, že kojené děti mívají prokazatelně vyšší IQ. Kojením se také snižuje riziko syndromu náhlého úmrtí kojenců.

kojenec

Nezanedbatelnou výhodou kojení je také vytvoření blízké citové vazby mezi matkou a dítětem a navození pocitu bezpečí.
Kromě výhod kojení pro dítě samotné, jsou zde výhody i pro matku, pomineme-li, že mléko je kdykoliv k dispozici, bez přihřívání, neustálého vymývání lahví a křiku hladového dítěte, pak k pozitivům pro matku patří zejména ochrana před rakovinou prsu a vaječníků. Dále se také během kojení uvolňuje hormon oxytocin, který je také nazýván hormonem štěstí. Matky tedy netrpí poporodními depresemi, navíc tento hormon také podporuje stahování dělohy a celkově rychlejší regeneraci po porodu.