Perla Dálného Východu: starodávné a tajemné Japonsko


1.       Jídlo, které neochutnáte nikde jinde
Je to sice poněkud nízký důvod k tomu, proč se vydat do této nádherné země, ale velice důležitý. Jídlo tady hraje všemi barvami a mnohdy je hezčí než lidé, které potkáváte. Říká se, že je Japonsko ráj vegetariánů, ale není to pravda. Japonci jedí mnoho ryb a také skopového a kuřecího, je však pravda, že jedí více zeleniny a ovoce než my, a také fazolí a rýže. Velice moderní je jíst ovoce a zeleninu dovezené z farem budhistických mnichů a také tofu.

2.       Směs vůní, chutí, kultur i historie
Tolik kontrastů, jako právě v Japonsku, najdete jenom málokde. Císařství zde funguje na pozadí nejmodernějších vědeckých výzkumů, feudální historie absolutně rezonuje proti vysoké svobodě obyvatelstva, které se až nedávno zbavilo kastovního systému. Východ tady zaniká v západní civilizaci, a naopak se některé části Japonska brutálně brání oproti invazi kosmopolitní společnosti, která dává zanikat zdejším tisíciletým tradicím. Budhismus zde má stejné zastoupení jako křesťanství nebo šintoismus. Najdete tady nejmodernější a nejvyspělejší technologie a zároveň ty nejzaujatější mnichy, kteří si zakládají na své víře. Ostré slunce pobřeží a hory v oblacích.

3.       Hrady a chrámy
Nachází se zde nekonečné množství klášterů, chrámů, ale také hradů. Ve středověku se zde stavěly proti nájezdníkům minulosti. Například hrad Himeji ze čtrnáctého století stojí za návštěvu. Můžete také navštívit hrad Matsumoto, který je ze sedmnáctého století a nachází se v Naganu.

4.       Kjóto
Pokud minujete tradiční Japonsko, budhistické památky a chrámy, vydejte se právě tady. Najdete tady všechno, co k tradičnímu Japonsku patří. Objeví se zde i Gejša v plném nalíčení, ženy zde chodí v kimonu a pánové se pyšní svými meči.

Z dalších věcí, které byste určitě měli navštívit, jsou japonské lázně, hora Fuji-San, města Ósaka a Nagano nebo samotné Tokio.